F.H.U. Elektro Artmix

Automatyka AMPIO

Inteligentne rozwiązania SMART HOME

Dlaczego inteligentny
budynek Ampio?

System o strukturze inteligencji rozproszonej

Ampio to magistralny system inteligentnej automatyki budynku o strukturze logiki (inteligencji) rozproszonej. W przeciwieństwie do systemów scentralizowanych, za logikę systemu odpowiadają tu wszystkie moduły systemu, a nie jednostka centralna zwykle oparta na jakimś systemie operacyjnym. W Ampio każdy moduł (przekaźnik, ściemniacz, czujnik, moduł wejść, panel itp.) jest samodzielnie działającą jednostką, zdolną wysłać informacje do innych modułów, przyjąć informacje z innych modułów, przeanalizować je i wykonać odpowiednio zaprogramowane czynności. W konkurencyjnych systemach scentralizowanych za logikę odpowiada centrala, która w razie awarii lub zawieszenia się jej systemu operacyjnego unieruchomi nam całą logikę systemu. W Ampio utracenie logiki jest prawie niemożliwe, ponieważ ewentualna awaria jakiegoś modułu unieruchomi co najwyżej obwód za który owy moduł odpowiada, bądź tylko część logiki która jest zaprogramowana w danym module.

Uniwersalność zastosowania systemu

W Ampio mamy możliwość budowania zarówno małych i tanich instalacji w niedużych mieszkaniach, poprzez duże domy po przemysłowe instalacje w biurowcach, hotelach, fabrykach i innych budynkach użyteczności publicznej. Jego rozproszona struktura nie ogranicza nam mocy obliczeniowej systemu. Jako że każdy moduł sam tworzy strukturę logiczną, czym więcej modułów tym większa moc obliczeniowa instalacji. Budowa małej instalacji w mieszkaniu jest możliwa z użyciem tylko paru modułów które nie będą miały większego wpływu na budżet całej inwestycji, a pozwoli nam na zastosowanie bardzo praktycznych rozwiązań sterowania. Jeśli w grę wchodzi duża instalacja przemysłowa, żaden problem. Instalację możemy rozbudowywać w zasadzie bez końca, a czym więcej modułów tym większa moc obliczeniowa, logika, a w efekcie większe możliwości. Każdy moduł będzie odpowiadał za logikę części instalacji co gwarantuje nam wysoką niezawodność systemu.

Wysoka niezawodność za niską cenę

Inteligentny dom Ampio to jeden z najtańszych systemów dostępnych na rynku, zachowując przy tym dużą funkcjonalność i wysoką bezawaryjność podpartą pięcioletnim okresem gwarancyjnym. Ampio to system polski produkowany na nowoczesnych liniach technologicznych, przez co producent zdecydował się udzielić na elementy systemu aż pięciu lat gwarancji! Producent zajmuje się projektowaniem i produkcją elektroniki od roku 1998, co daje duże doświadczenie i gwarantuje wysoką jakość produktu.

Niezawodność komunikacji

W Ampio do wymiany danych pomiędzy modułami używa się znanej i sprawdzonej magistrali komunikacyjnej CAN firmy Bosch. Magistrala ta która powstała już w latach osiemdziesiątych do tej pory jest ciągle unowocześniana, należy do jednej z najbardziej niezawodnych i odpornych na zakłócenia magistrali na świecie. Jest najczęściej wykorzystywaną magistralą zarówno w przemyśle automatyki budynków jak i motoryzacyjnym, zapewniając między innymi niezawodną komunikację pomiędzy systemami bezpieczeństwa w samochodach.

Własne, ekskluzywne panele dotykowe

Ampio posiada własne nowoczesne i designerskie panele sensorowe. Do wyboru mamy kilka paneli o różnych możliwościach i wyboru wielkości panela. Są wersje z wyświetlaczami oraz tańsze odpowiedniki z samymi przyciskami. Kolor podświetlenia jest programowany, natomiast kolor tafli szkła panelu możemy sobie wybrać podczas zamawiania systemu. To pozwala nam idealnie dopasować panel pod kolor ścian i barw otoczenia.

WIĘCEJ INFORMACJI

Duża funkcjonalność wyłączników ściennych

W Ampio zwykły wyłącznik ścienny zyskuje dużo większą funkcjonalność poprzez programowanie jego zachowania. Jeden klik może nam zapalić główne oświetlenie, podwójne przyciśnięcie rozjaśni kinkiet na ścianie, potrójne spowoduje otwarcie lub zamknięcie rolety a przytrzymanie przycisku na pół sekundy wygasi nam całe oświetlenie w pokoju. To powoduje że w pomieszczeniu gdzie mamy więcej obwodów świetlnych i rolet nie potrzebujemy całego szeregu wyłączników. Jeden wyłącznik z powodzeniem załatwi nam wygodną obsługę tylu obwodów co cztery wyłączniki bez zastosowania automatyki Ampio.

Własne żarówki cyfrowe LED o dużej żywotności

Producent systemu Ampio produkuje również własne żarówki które posiadają własny sterownik. Żarówki te cechują się wysoką sprawnością, wydłużoną żywotnością i nie potrzebują żadnych ściemniaczy czy przekaźników do sterowania. Wystarczy podłączyć na jednym trój-żyłowym przewodzie np. 16 żarówek, a każdą z tych żarówek możemy niezależnie ściemniać, rozjaśniać, włączać i wyłączać. Mikroprocesor umieszczony we wnętrzu żarówki nie tylko pełni rolę sterownika tej żarówki, ale również stabilizatora diod LED nie dopuszczając do przegrzania a w efekcie do uszkodzenia żarówki. Warto przypomnieć, że zwykłe żarówki produkowane przez większość dużych firm na świecie, są celowo "przewatowywane" żeby skrócić okres żywotności żarówki i zapewnić sobie większy zbyt. W Ampio praktyki te nie są stosowane, a cena żarówki cyfrowej wcale nie jest wyższa od innych firmowych żarówek dających możliwości ściemniania ich.

Szeroki wybór modułów Ampio

W Ampio do wyboru mamy praktycznie wszystkie rodzaje potrzebnych w automatyce budynku modułów. Posiadamy wielokanałowe moduły przekaźnikowe, ściemniacze, moduły wejść cyfrowych, analogowych, sterowników LED, LED RGB, detektorów faz, modułów roletowych, po moduły integracyjne. Moduły te dzielą się na moduły w obudowie na szynę DIN (zwykle wielokanałowe stosowane w rozdzielni), po moduły dopuszkowe (małe moduły mieszczące się w puszcze pod wyłącznikiem).

Bezpieczeństwo przede wszystkim !

System Ampio może pełnić również rolę systemu alarmowego. Jeśli komuś natomiast zależy na systemie posiadającym wszystkie możliwe atesty bezpieczeństwa, producent zastosował najlepsze z możliwych rozwiązań. Ampio jest w pełni integrowalnym systemem z systemem alarmowym Satel INTEGRA. Integrując te dwa systemy za pomocą modułu integracyjnego czynimy je doskonale zsynchronizowaną jednostką.

Integracja z innymi systemami automatyki

Za pomocą modułów integracyjnych system Ampio możemy zintegrować z innymi systemami stosowanymi w budownictwie. Do wyboru mamy konwertery magistral z magistrali CAN na inne często stosowane w przemyśle i bodownictwie magistrale takie jak ModBus, RS 232, RS 485. System Ampio możemy zintegrować nie tylko z systemem alarmowym SATEL integra, ale także z systemami grzewczymi, klimatyzacyjnymi, wentylacyjnymi, systemami zasilania awaryjnego, monitoringu wizyjnego i zarządzać nimi z jednego centralnego panela LCD, bądź urządzeń mobilnych.

Dlaczego system magistralny, a nie bezprzewodowy?

Czy zależy Ci na niezawodności systemu automatyki w Twoim domu, nie mówiąc już o większych budynkach? Jeśli tak to wiedz że systemy bezprzewodowe nigdy nie będą tak odporne na zakłócenia i tak niezawodne jak sprawdzone i stosowane od kilkudziesięciu lat systemy magistralne. Niska moc nadajników dopuszczalna w budownictwie nie pozwala osiągnąć większych odległości, tym bardziej w budynkach o gęstym zbrojeniu stropów lub grubych ścianach. Następną wadą systemów bezprzewodowych jest konieczność okresowej wymiany baterii w urządzeniach typu termostaty, czujki ruchu, czujki zalania, czujki zbliżeniowe (kontaktrony), czujki temperatury i inne urządzenia zasilane bateryjnie. W systemie Ampio stosuje się co prawda urządzenia bezprzewodowe, ale robi się to raczej w celu rozbudowania systemu jeśli nie pomyślimy o tym przy budowie instalacji, bądź w celu odseparowania obwodów narażonych na wyładowania atmosferyczne od magistrali wewnętrznej. Takim obwodem jest np. stacja pogodowa umieszczona na dachu.

Kiedy najlepiej zainstalować inteligentny system Ampio?

Najlepszym momentem na instalację systemu Ampio jest budowa domu. Najbardziej praktyczne rozwiązania instalacji jesteśmy w stanie uzyskać przystępując do rozmów przed położeniem instalacji elektrycznej, najlepiej kiedy mamy już w ręku projekt wnętrz. Instalację możemy również wykonać na istniejącej instalacji przed zaplanowanym malowaniem pomieszczeń. Wówczas występuje potrzeba nacięcia wąskiego rowka w ścianie i ułożenia magistrali od włącznika do włącznika. Koszty samej ingerencji w ścianę nie wpływają znacząco na samo malowanie, a różnica w cenie systemu Ampio a systemów bezprzewodowych oraz niezawodności i praktyczność instalacji Ampio z pewnością wynagrodzi nam niewielką ingerencję w tynk.

Czy system Ampio posiada centralę?

Tak, system Ampio posiada swoją centralę ale odgrywa ona odmienną funkcję niż systemy scentralizowane. Centrala Ampio pełni rolę integratora magistrali Ampio ze światem zewnętrznym, pozwala na sterowanie systemu z poziomu ekranu LCD umieszczonego w ścianie, komputera podłączonego do internetu bądź za pomocą urządzeń mobilnych takich jak tablety oraz smartfony. Za pomocą centrali Ampio użytkownik może również sam programować i wyzwalać proste funkcje logiczne, których instalator nie uwzględni w programowaniu głównej magistrali Ampio, bo nie będzie takiej potrzeby. Jeśli komuś natomiast nie zależy na sterowaniu systemem za pomocą komputera, ekranu bądź urządzeń mobilnych, centrala Ampio nie jest potrzebna do jego działania. To między innymi czyni ten system niesamowicie elastycznym w działaniu i jego cenie.

Filmy reklamowe

Odtwórz wideo
Odtwórz wideo